2 Tane Daha “Milli Patates” Çeşidi Tescillendi

Patates Araştırma Enstitüsünde, 2 yerli ve milli patates çeşidi daha tescillendi. 2005 yılından bu yana 8 yerli ve milli patates çeşidi tescillenmişti. Böylece sayı 10’a yükseldi.

Niğde’de 2005’ten beri yapılan ıslah çalışmaları neticesinde 2 yerli ve milli patates çeşidi daha tescillendi. Patates Araştırma Enstitüsünde, 2005’ten beri yapılan ıslah çalışmaları kapsamında 8 yerli ve milli patates çeşidi tescillenmişti. Enstitüde, devam eden çalışmalar kapsamında 2019 yılı itibariyle 2 çeşit daha tescil olarak bu sayı 10’a yükseldi.

İSİMLER ANKETLE BELİRLENİYOR

Enstitü Müdürü Uğur Pırlak, gazetecilere yaptığı açıklamada, enstitüde 2005 yılından beri yürüttüğü ıslah çalışmaları neticesinde 8 yerli ve milli patates çeşidinin ülke tarımına kazandırdığını söyledi. 2019 yılı itibariyle 2 yerli ve milli patates çeşidini daha tarıma kazandırıldığını belirten Pırlak, çeşitlerin isimlerini yapılan anketle, üretici ve tüketicilerin belirlediğini açıkladı.

“TOHUM MALİYETLERİNİN DÜŞECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUZ”

Çeşitlerden birine “Niğde Sarısı” diğerine ise “Saruhan” isimlerinin verildiğini belirten Pırlak, şunları söyledi:

“İki çeşidimiz de bölgemize uygun, adaptasyon kabiliyetleri ve verimleri oldukça yüksek, yemeklik ve sanayilik çeşitlerdir. Özellikle Niğde Sarısı, et rengi koyu sarı ve hem yemeklik hem de kızartmalık parmak çeşitlere uygun olması nedeniyle üreticilerimiz tarafından büyük tercih göreceğini düşünüyoruz. Yine Saruhan çeşidimiz de yüksek verimli bir çeşidimiz olup yemeklik bir çeşidimizdir. Önümüzdeki dönemde tohumluk üretimine geçildiğinde bu çeşitlerimizin de devreye girmesiyle üreticilerimizin tohum maliyetlerinin oldukça düşeceğini düşünüyoruz” diye konuştu.

Bir cevap yazın