Moody’s’ten Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank Açıklaması

Moody’s, Türk hükümetinin kamu kurumlarının devlet bankalarında tuttukları mevduatlara uygulanan faiz sınırını düşürmesinin Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank kredi notları için ‘pozitif’ olduğunu bildirdi.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Türk hükümetinin kamu kurumlarının Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank’ta tuttukları mevduatlara faiz sınırını düşürmesinin fonlama maliyetini aşağıya çekeceği nedeniyle bu bankaların kredi notları için “pozitif” olduğunu bildirdi.

10-15 BAZ PUAN DÜŞÜRECEK

Kredi derecelendirme kuruluşundan yapılan açıklamada, kamu kurumlarınının mevduatlarına faiz oranı sınırı getirilmesinin devlet bankaları olan Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank’ın kredi notları için pozitif olduğu ifade edildi. Açıklamada, üç bankanın kamu kurumlarının mevduatları için ödeyecekleri faizin yüzde 1 azalmasının değerlendirildiği hatırlatılarak, bunun lira mevduatlarının maliyetini 10-15 baz puan düşüreceğine dikkat çekildi.

KARLARIN YÜZDE 2’Sİ KADAR TASARRUF BEKLENİYOR

Kamu kurumlarının mevduatlara uygulanacak düşük faiz oranından dolayı, üç devlet bankasının toplamda 600 milyon lira veya geçen yılki konsolide vergi öncesi karlarının yüzde 2’si kadar tasarruf sağlayacaklarının tahmin edildiği de açıklamada yer aldı.

Kamu kurumlarının mevduatlarına uygulanan faiz sınırının, mevduatlarda en büyük payı alan Vakıfbank’a daha fazla fayda sağlayacağı da açıklamada yer aldı.

Merkez Bankası Rezervleri 2,6 Milyar Dolar Azaldı

Ucuz Döviz Satan Halkbank Hakkında Takipsizlik Kararı VerildiUcuz Döviz Satan Halkbank Hakkında Takipsizlik Kararı Verildi

Merkez Bankası Yıl Sonu Dolar ve Enflasyon Tahminini AçıkladıMerkez Bankası Yıl Sonu Dolar ve Enflasyon Tahminini Açıkladı

Maaşlar Artacak, Ek Ödeme Yükselecek! Emekliye 8 Büyük FırsatMaaşlar Artacak, Ek Ödeme Yükselecek! Emekliye 8 Büyük Fırsat

Yeni Evleneceklere Devletten 68 Bin Liralık DestekYeni Evleneceklere Devletten 68 Bin Liralık Destek

Bir cevap yazın